22 dec Milyen bort vegyünk?
Menő dolog a megfelelő bort adni megfelelő ételsorhoz, ám ha az ember nem ért hozzá, akkor hülyén néz ki a fejéből, ahelyett, hogy lekapná a polcról a megfelelő vöröset vagy fehéret. Odáig nagyjából mindenki tudja, hogy fehérhúsú halhoz vörösbort nem ajánlunk, de, hogy bonyolítsam a helyzetet, az sem mindegy, hogy milyen hőmérsékleten szervírozunk.
Vannak olyan ételek, amelyhez egyáltalán nem illik a bor, hiszen természetük eleve ütközik egymással. Ilyenek az ecetes előételek, saláták, a curryvel készült ételek (ha tényleg meghatározza az étel ízét a curry), a savas gyümölcsök (citromos, narancsos gyümölcssaláták).
Hasonló hasonlót vonz
Az édes borok alapszabálya, hogy a bornak mindig édesebbnek kell lennie az ételnél. Olyan száraz bort, amely tartalmaz maradék cukrot, alapvetően olyan sós ételekhez ajánlhatunk, amelyeknek a köretében felfedezhető édes ízvilágú alkotóelem, például gyümölcsszósz.
Minél édesebb a desszert, annál édesebb bort ajánlunk hozzá. Világosabb desszertekhez, túrós, barackos, almás, körtés, vaníliás alapú desszertekhez általában félédes, édes fehérbort, töményebb ízvilágú, csokoládés, kávés, kakaós, olajos magvakat tartalmazó édességekhez-desszertekhez édes vörösbort, mazsolabort ajánlhatunk.
Természetesen az édes fehérbort könnyebb beszerezni Magyarországon, az édes vörösborok (mármint a jó minőségűek) beszerzése azonban gondokba ütközhet, hiszen magyar borvidéken nem cukrosodik a vörös szőlő annyira, hogy édes bort készítsenek belőle. Érdemes mindenképp helyi termelőket választani, hisz ott a személyes kapcsolat minden polcárat felülbírál és sokkal közvetlenebb a vásárlás.
A könnyű száraz fehérborokat a következő ételcsoportokhoz ajánlhatjuk: könnyű levesek, zöldségételek, tésztaételek, fehérhúsú szárnyas, sertés, malac, borjú, fehérhúsú hal. Szintén ezek illenek nem paprikás-húsos levesekhez, krémlevesekhez, hideg előételhez (sonka, szalámi, kolbász), tojás alapú hidegtálakhoz, majonézes salátákhoz, hentesételekhez, salátákhoz, rántott- sült zöldséghez, májhoz, grillezett, rántott fehérhúsú halakhoz, grillezett, rántott fehérhúsú szárnyashoz, hortobágyi palacsintához, grillezett, sült sertéshúsokhoz, rántott szelethez, malachúshoz, borjúhúshoz, kínai ételekhez, világos, könnyebb tejszínes tésztaételekhez, zöldséges tésztaételekhez, halas, tenger gyümölcseivel ízesített tésztaételekhez, tojásos nokedlihez. Ezeket a borokat hidegen, 8-10 fokos hőmérséklet között szolgáljuk fel, így lesz harmonikus a fogyasztása, így játszik egymással legjobb formájában az alkohol, a sav és az illatok. Általában a friss, üde, aromatikus fehérborok kedvelik ezt a hőmérsékletet: Cserszegi Fűszeres, Irsai Olivér, Muscat Ottonel, Sárgamuskotály vagy a hagyományos, többféle célra használható Olaszrizling, Rajnai, Sauvignon Blanc.
A testesebb, gyakran évjáratos száraz fehérborokat a következő ételcsoportokhoz ajánlhatjuk: Általános szabály, hogy az előző ételcsoportnál komplexebb ízvilággal rendelkező, de ugyanolyan típusú húsokhoz ajánljuk a testes fehérbort. Ilyenek a nehezebb tejszínes alapú levesek, nehezebb, mártásos fehérhúsú szárnyasokhoz, sertéshez, füstölt halakhoz-sajtokhoz (a hordótól kapja az enyhe füstös ízt a bor, ezért kell érett fehérbor a füstölt ételekhez) különleges, gazdag tejszínes levesekhez, káposztás-húsos ételekhez, füstölt előételekhez, füstölt halakhoz, ananászos-almás-körtés húsokhoz, mártásos húsokhoz, mártással készült fehérhúsú halakhoz, magyaros, lecsós húsokhoz, ételekhez, kolbászos húsokhoz, ételekhez, rakott krumplihoz, gazdag, zöldséges-ricottás tésztaételekhez, félkemény sajtokhoz: trappista, gouda, edami, óvári.
Az érlelt fehérborokat már nem „kőhidegen” szervírozzuk, megfelel a 10-12 fokos hőmérséklet. Általában érlelésre a legalkalmasabb a Chardonnay, Szürkebarát (Pinot Gris).
A könnyű vörösök az olaszos húsos-paradicsomos ételek, a könnyebb pörköltek, barna húsú szárnyasok kísérője, tehát olyan húsos-paprikás ételeké, amelyek nem elég nehezek és komplexek ahhoz, hogy testes vörösborokat kínáljunk hozzájuk. Alkalmasak halászléhez, gulyásleveshez, húsos metéltekhez, rizottóhoz, makarónihoz, bolognai spagettihez, lasagne-hoz, húsos rakott zöldségekhez, húsos, sonkás, magyaros pizzához, töltött káposztához, disznótoroshoz, babos ételekhez, sült kacsához, kacsamellhez, libához, barna húsú szárnyasokhoz, májhoz, karajhoz, tarjához, tokányhoz, rablóhúshoz, csirkepörkölthöz vagy ehhez hasonló ételekhez. A könnyű vagy középnehéz vörösborok fogyasztási hőmérséklete 13-16 fok. Ezek a következő fajták lehetnek jellemzően: Portugieser, Zweigelt, Kadarka, Kékfrankos, Pinot Noir.
A testes vörösborok a marha- és vadételek jellegzetes kísérői. Nagyon jól illenek báránysülthöz, marhaszelethez, hátszínhez, bélszínhez, marhapörkölthöz, vadpörkölthöz, mindenféle vadból készült ételhez, esetleg fűszeres, aszalt szilvás kacsa- vagy libacombhoz, gazdagon pácolt, erős fűszerezésű magyarosan elkészített grillezett vöröshúsokhoz, kemény, kékpenészes sajtokhoz, camambert-hez, parmezánhoz. A testes vörösborokat szinte szobahőmérsékleten jó fogyasztani, 17-19 fokon. Testes, hosszan érlelhető fajták a Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot.